Więcej informacji na: https://czystepowietrze.gov.pl/
Informujemy, że 11.08.2024 r. od godz. 12:00 podczas Jarmarku Spalskiego będzie można spotkać się z przedstawicielem Gminnego Punktu konsultacyjno-informacyjnego Programu Czyste Powietrze
W trakcie wydarzenia będzie można zapoznać się z założeniami programu, zasadami składania wniosków o dofinansowanie oraz rodzajami przedsięwzięć, na które można uzyskać dofinansowanie.
Celem mobilnego punktu jest ułatwienie mieszkańcom dostępu do informacji i wiedzy dotyczącej możliwości wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
- Szczegóły
- Krzysztof Pazurek
Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane pozyskaniem dofinansowania na wymianę źródła ciepła oraz przeprowadzenia termomodernizacji swojego domu do udziału w spotkaniach informacyjnych dotyczących obowiązujących zasad Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”, które odbędą się:
- 16 maja o godz. 17:00 w świetlicy wiejskiej w Spale,
- 21 maja o godz. 17:00 w Domu Ludowym w Królowej Woli.
Zachęcamy do rozmów z pracownikiem Urzędu Gminy, który zajmuje się udzielaniem informacji, wypełnianiem i wysyłaniem wniosków w ramach Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Przypominamy, że Wnioskodawcy i beneficjenci Programu „Czyste Powietrze” – którzy już wymienili lub planują wymienić nieefektywne źródło ciepła w swoim domu, powinni złożyć
w terminie 14 dni od dnia jego uruchomienia deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Wszystkie informacje na temat programu można uzyskać na stronach internetowych www.wfosigw.lodz.pl, www.czystepowietrze.gov.pl, zone.gunb.gov.pl.
oraz w Gminnym punkcie konsultacyjno- informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z siedzibą w Urzędzie Miejskim w Inowłódzu, ul. Spalska 2, 97-215 Inowłódz.
Do zobaczenia !!!
- Szczegóły
- Krzysztof Pazurek
Wprowadzenie obowiązku wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM), a także możliwość uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo jeden lokal mieszkalny w takim budynku – to zmiany w „Czystym Powietrzu”, które zaczną obowiązywać od kwietnia 2024 r.
Zgodnie z zapowiedziami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) z początku tego roku, parametry pomp ciepła, które będą kwalifikowały się do programu „Czyste Powietrze” mają być potwierdzane badaniami wykonanymi w akredytowanym laboratorium. Przewiduje się okres przejściowy, który zakończy się w czerwcu br. To jeden ze sposobów uchronienia beneficjentów przed zakupem i montażem urządzeń, które nie spełniają parametrów deklarowanych w karcie produktu i etykiecie energetycznej.
Podobne rozwiązanie dotyczy kotłów zgazowującego drewno oraz kotłów na pellet drzewny, przy czym tutaj nie planuje się zmiany wymogów w programie „Czyste Powietrze”, a jedynie obowiązkowy wybór tych urządzeń z listy ZUM.
Dodatkowe wymogi dotyczące listy ZUM poddane zostały konsultacjom z przedstawicielami branży producentów i dystrybutorów pomp ciepła oraz stroną społeczną.
Kolejną ważną zmianą w programie „Czyste Powietrze” będzie ograniczenie możliwości dofinansowania w części 3) programu. Beneficjent, który raz skorzysta z najwyższego poziomu dofinansowania (część 3) programu), będzie mógł wnioskować o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach części 1) programu (podstawowy poziom dofinansowania).
- Szczegóły
- Krzysztof Pazurek