Gmina Inowłódz położona jest we wschodniej części powiatu po obu stronach Pilicy. Czysta woda, lasy i malowniczy krajobraz to kapitał, którym poszczycić się może niewiele gmin. Inowłódz jest jedną z tych, które to niewątpliwe bogactwo posiadają. Liczne zabytki, piękna naturalna przyroda, gościnni mieszkańcy oraz wciąż żywe tradycje ludowe wytwarzają niepowtarzalną atmosferę tego regionu. Nie przypadkiem tu właśnie wybudowano wiele ośrodków wypoczynkowych, które przez cały rok oczekują na wczasowiczów, zapewniając im doskonałe warunki.
- Szczegóły
- GCI
Świątynia z 1520 roku, późnogotycka, wzniesiona nad brzegiem Pilicy w centrum Inowłodza, być może na miejscu wcześniejszego, drewnianego kościoła. Budowla orientowana, jednonawowa, zamknięta wielobocznym prezbiterium. Należy do typu kościołów bezwieżowych. Gruntownie przebudowana w 1875 roku, w wyniku czego straciła pierwotny wystrój i cechy stylowe późnego gotyku. Obecnie wnętrze i elewacje utrzymane są w stylu neogotyckim.
- Szczegóły
- PROMOCJA
Obronna, gotycka warownia wzniesiona za panowania Kazimierza Wielkiego. Budowę datuje się na okres 1356-1370. Zamek posadowiony w dolinie Pilicy, w miejscu o naturalnych walorach obronnych, na szlaku handlowym, strzegł komory celnej i przeprawy na Pilicy. Budowla została wniesiona z miejscowego rdzawobrunatnego piaskowca, na rzucie regularnego czworoboku o powierzchni około 1500 m2.
- Szczegóły
- PROMOCJA
Został założony około 1820 roku. Najstarsza płyta nagrobna (macewa) pochodzi z 1831 roku. W czasie II wojny światowej cmentarz został mocno zdewastowany. W obrębie inowłodzkiego kirkutu do czasów obecnych przetrwało kilkadziesiąt starych nagrobków z dekoracjami i napisami w języku hebrajskim.
- Szczegóły
- PROMOCJA
Strona 1 z 3
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- Następny artykuł
- koniec